به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

آیا بین انتخاب استان لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی و توسعه گردشگری در استان رابطه وجود دارد؟

آیا بین انتخاب استان لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی و توسعه گردشگری در استان رابطه وجود دارد؟

انتخاب استان لرستان به همراه استان‌های آذربایجان شرقی و استان کرمان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی را باید به فال نیک بگیریم و این نکته از آنجا حائز اهمیت می‌شود که قرار است نزدیک هفت هزار میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، که ۲۰ درصد این منابع از طریق دولت و مابقی آن با جذب سرمایه‌گذار خصوصی می‌باشد.

اگر بخواهیم دلایل انتخاب استان‌های مذکور را برشماریم ادله زیادی وجود دارد اینکه آذربایجان شرقی به عنوان اولین استان صادر کننده محصولات غیر نفتی در کشور خود یک ادله قوی و کافی هست، یا استان کرمان با وجود صنایع مادر و سنگین زیاد هم مورد توجه قرار گرفته از کسی پوشیده نیست، اما استان لرستان به عنوان پایتخت اکو توریسم کشور آن‌طور که باید و شاید در ادوار گذشته کانون توجه قرار نگرفته که امید است با توجه به انتخاب به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، و یکی از بخش‌های که می‌توان در استان لرستان مورد مانور قرار داد بحث گردشگری می‌باشد.

توسعه گردشگری جریان مستمری است که طی آن موقعیت فعلی با موقعیت بالقوه که موقعیت مطلوب بشمار می‌رود جایگزین می‌گردد. در توسعه دست به نوعی خاص از تغییر زده می‌شود که در آن هدف از تغییر، دست‌یابی به هدفی مطلوب در کلیت صنعت گردشگری است.

لذا با توجه به جذابیت‌های طبیعی و تاریخی و قدمت چندین هزارساله استان که خاستگاه انسان‌های نخستین بوده، برای تبدیل کرده این مزیت بالقوه به یک مزیت بالفعل سرمایه‌گذاری بهتری نگاه دقیق‌تری از مسئولین کشوری و استانی را می‌طلبد چرا که لازمه جذب توریست، و تبدیل کردن گردشگری مبدأ به گردشگری مقصد، زیر ساخت‌های را می‌خواهد که باید مسئولین همت کنند تا این زیرساخت‌ها به وجود آمده تا سرمایه‌گذار رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری در این بهشت سرمایه‌گذاری را نمایید.

اجزای برنامه‌ریزی گردشگری به عامل‌های ذیل تقسیم می‌شوند

جاذبه‌ها و فعالیت‌های گردشگری: شامل تمامی ویژگی‌های خاص تاریخی – فرهنگی –طبیعی و انسان‌ساخت و فعالیت‌های گردشگری که دلیل جذب گردشگران و انگیزه بازدید آن‌ها می‌باشد.

 استان لرستان بهشت این جاذبه محسوب می‌شود و این یک موهبت الهی محسوب می‌شود که لازم است از این عطیه الهی در جهت افزایش سرمایه‌گذاری و برون رفت از سایر مشکلات اجتماعی، مورد عنایت و مداقه مسئولین امر قرار گیرد.

اینکه جاذبه‌ها به سه دسته کلی طبقه‌بندی می‌شوند.

الف-جاذبه‌های طبیعی

 ب- جاذبه‌های فرهنگی

ج-جاذبه‌های ویژه (انسان‌ساخت)

که لازم است با توجه اینکه استان لرستان دارای جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی به صورت خدادادی هست به جاذبه‌های ویژه (انسان‌ساخت) نگاه دقیق‌تری شود و این مورد با عنایت به اینکه زیرساخت‌ها شامل دسترسی حمل‌ونقل است که مبادی ورودی را به نواحی گردشگر پذیر و مناطق گردشگری و یا جاذبه‌ها متصل می‌کند. انواع آن شامل خدمات حمل‌ونقل در حوزه‌های زیرزمینی، هوایی و ریلی قابل‌بررسی می‌باشد. علاوه بر حمل و نقل، زیرساخت‌های دیگر شامل شبکه آب‌رسانی، برق، سیستم دفع زباله، مخابرات، تلفن، اینترنت، و رادیو می‌باشد.

در پایان می‌توان این سؤال را از مسؤولین ارشد استانی و کشوری پرسید که انتخاب به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی چه کمکی قرار است به توسعه گردشگری و جاذبه‌های آن در استان بکند؟

 

نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی