به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

ایجاد کسب و کارهای جدید در بازار فناوری اطلاعات

 

ایجاد کسب و کارهای جدید دربازار فناوری اطلاعات فرصت‌های جدید ایجاد شده در فضای پس از برجام و مزیت‌های رقابتی موجود، ایران را به‌عنوان بستری مستعد برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی که آمادگی انتقال دانش فنی و فناوری روز را دارند، معرفی کرده و پیش‌بینی می‌شود بازار فناوری اطلاعات در کشور افزایش چشمگیری را تجربه کند.
براساس پیش‌بینی‌ها طی برنامه ششم توسعه ارزش این بازار به سه برابر افزایش خواهد یافت که باید با خلق ثروت، توسعه اشتغال و ایجاد کسب‌وکارهای جدید در این بازار جایگاهی کسب کرد. نیروی انسانی توانمند، زیرساخت، بازار و عزم جدی مدیران لازمه حضور در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات است که باید مسئولان به این عوامل توجه داشته باشند. باوجود رکود و تحریم، ما شاهد بزرگ شدن بازار صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور بودیم و ارزش بازار سال گذشته از 210 هزار میلیارد ریال به  390 هزار میلیارد ریال رسید و در برنامه ششم این میزان به 900 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
ارتباطات و فناوری اطلاعات زیربنای توسعه است و بخش‌های مختلف از بانکداری گرفته تا گردشگری و صنایع دستی می‌توانند از این فضا استفاده کرده و برای ارتقای خدمات خود اقدام کنند. ایجاد اشتغال در حوزه صنعت به 2 میلیارد ریال و در فناوری اطلاعات 45 میلیون ریال سرمایه‌گذاری نیاز دارد و بنابراین باید تلاش کنیم تا مناطق مختلف کشور به شهرهایی هوشمند تبدیل شوند به این معنی که گوشی‌های همراه پنجره ارائه خدمات باشند و بر این اساس باید زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیاز فراهم شود.
حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور را جوانان و بیشترین بیکاران در استان‌ها را جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی تشکیل می‌دهند که ایجاد اشتغال برای آنها جزو اولویت‌هاست چراکه می‌توانند رونق اقتصادی ایجاد کنند و فضای مجازی از چنین ظرفیتی برخوردار است.
از سوی دیگر، 4.5 میلیون دانشجو در کشور درحال تحصیل هستند و 10 درصد آنها به رشته‌های رایانه‌ای گرایش دارند و از طرفی در دولت یازدهم درمجموع 13 هزار کیلومتر فیبر نوری در استان‌ها افتتاح شده که این نیروی انسانی و زیرساخت‌ها (توزیع 8 درصد فیبر نوری کشور در بین  1.5 درصد جمعیت کشور) فرصتی است که باید از آن در راه توسعه بهره برد. این بدان معناست که ۸۰ درصد اقتصاد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر توسط ۲۰ درصد جمعیت اداره می‌شود به‌طوری که بخش اعظم این اقتصاد در اختیار شرکت‌های کوچکی بوده که در استان‌هایی بزرگ همچون تهران فعالیت می‌کنند و این شرکت‌ها بیشترین ارزش افزوده را دارند.
پویایی از جمله شاخصه‌های اقتصاد کشور است و‌ این پویایی به‌دلیل وجود سه رکن اصلی اقتصاد اعم از نیروی انسانی، زیرساخت‌ها و بازار بوده که سبب شده تا به جذاب‌ترین اقتصادها تبدیل شود اما با این وجود این ارکان به شکل متوازن به‌کار گرفته نشده‌اند و در چنین شرایطی ضروری است تا دانش‌آموختگان به عنوان کارآفرین پرورش یافته و در این حیطه فعالیت کنند.
تمام این تفاسیر نشان می‌دهد که زمینه‌های توسعه فناوری اطلاعات فراهم است و وزارت ارتباطات نیز از طرح هوشمندسازی حمایت می‌کند.فناوری اطلاعات مبنا و زیرساخت توسعه بوده که در تمامی زمینه‌های توانمندی حمل‌ونقل، بانکداری، سلامت، صنعت و آموزش موجب گسترش استان‌ها، شهرها و مناطق و هوشمندسازی آنها می‌شود. فضای مجازی زندگی دوم انسان‌هاست و می‌توانیم با توجه به ظرفیت‌های مهم و با توانمندی فناوری اطلاعات کشور را هوشمند کنیم.

 
به قلم مرتضی براری سایت خبری تحلیلی کسب وکار


نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی