به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

تولید بهینه با سرمایه گذاری خارجی

 

آمار فایننشیال تایمز نشان می‌دهد پس از برداشته شدن تحریم‌ها ایران از میان ۱۴ کشور خاورمیانه در زمینه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به رده سوم صعود کرده و سهم بازار آن از 1.62 درصد به 11.11 درصد رسیده است.

براساس این گزارش در حال حاضر ایران در سرمایه‌گذاری خارجی پس از امارات متحده عربی و عربستان سعودی قرار دارد و این درحالیست که قبل از آن یعنی در فاصله ژانویه سال ۲۰۰۳ تا دسامبر سال ۲۰۱۵ در رتبه دوازدهم قرار داشته است. طبق این گزارش پس از برداشته شدن تحریم‌ها میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شده و به ایران امکان داده است به بازار جهانی نفت بازگردد. از اینرو سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به‌طور مستمر افزایش یافته و از 3 پروژه سرمایه‌گذاری در سال 2013 به 8 پروژه در سال ۲۰۱۴ و ۹ پروژه در سال ۲۰۱۵ رسیده است. این گزارش همچنین از افزایش 90 درصدی سرمایه‌گذاری‌های آتی در کشور خبر می‌دهد.
به گفته کارشناسان در حال حاضر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش خصوصی و صنایع کوچک این مزیت بزرگ را دارد که بحران منابع و عقب ماندگی دانش و تکنولوژی آنها را حل کرده و مشکلات مالی آنها را با ضرر و زیان کمتری مرتفع سازد.
کامران ندری، استاد دانشگاه:
کاهش هزینه‌های ناشی از تکنولوژی‌های قدیمی
برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاکنون توافقات و تفاهمنامه‌هایی امضا شده که هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است. بنابراین این موضوع که سرمایه‌گذاری در کشور افزایش داشته یا کاهش، بستگی به اجرای این تفاهمنامه‌ها دارد که با عملیاتی شدن آن فاصله بسیاری داریم. شرایط فعلی کشور ما گویای آن است که ما در هر بخشی برای تامین مالی به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم. منتها نوع این تامین مالی در بخش‌های مختلف متفاوت است، برای مثال در بخش‌هایی مانند نفت و گاز تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاری خارجی برای تامین سرمایه است اما در بخش‌های کوچک‌تر و صنعتی تامین مالی به معنی کاهش هزینه‌های آنها از طریق انتقال دانش و تکنولوژی است. برای مثال صنعت نفت و گاز به سرمایه‌های عظیمی نیاز دارد که از توان مالی دولت و بخش خصوصی داخلی خارج است، به همین دلیل برای رشد و شکوفایی این صنایع و بهره‌برداری از آن چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و جذب سرمایه از طریق آن نداریم اما در صنایع کوچک‌تر دیگر که بیشتر در حیطه کنترل بخش خصوصی بوده، گرچه مشکلات مالی بسیار مشهود است اما سرچشمه این مشکلات مساله مدیریت و تکنولوژی قدیمی و فرسوده است. کمک سرمایه‌گذاری خارجی در تامین مالی این بخش‌ها به صورت انتقال دانش مدیریتی و تکنولوژی‌های روز است که هزینه‌های متغیر تولید آنها را  کاهش می‌دهد.
بسیاری از صنایع با تکنولوژی دو سه دهه قبل صنایع خود را اداره می‌کنند. حتی بخش کشاورزی کشور نیز متکی به همان شیوه‌های سنتی گذشته است و از طرفی نداشتن فن و دانش مدیریتی منجر شده هزینه‌های تولید در کشور بالا رفته و در نهایت به گرانی و بالا رفتن قیمت‌ها منتهی شود و مردم را دچار مشکل سازدبنابراین در حال حاضر با توجه به کسری بودجه و نیاز مالی بخش خصوصی تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار اهمیت دارد.
حسن مرادی، استاد دانشگاه:
کاهش بار مالی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
در دوران پساتحریم نیاز گسترده‌ای به سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین ارکان آن سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است. در حال حاضر بخش‌های مختلف کشور از بخش‌های خدماتی گرفته تا صنعتی به این نوع از سرمایه‌گذاری نیازمندند. برای مثال در بخش صنایع هوایی کشور ما از این موقعیت مهم برخوردار است که بتواند خاورمیانه را به شرق دور متصل سازد؛ ازاینرو اگر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت هوایی صورت گیرد و در ساخت فرودگاه‌ها، هتل‌ها و... از آن کمک گرفته شود امکان تبدیل کشور به قطب مهم حمل و نقل هوایی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها که قابلیت بزرگی برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دارد بخش نفت و گاز است که متاسفانه طی سال‌های اخیر مقادیر بزرگی از ذخایر آن به صورت خام به دنیا عرضه شده است، در حالی که از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌توان به تامین مالی صنایعی پرداخت که از طریق نفت و گاز بتوانند عرضه‌کننده محصولات گران‌قیمت و ارزشمندی به دنیا باشند و از طریق فروش این محصولات بر سرمایه و ثروت کشور افزود. در بخش‌هایی چون داروهای سنتی، شیمیایی و خدمات درمانی نیز کشور ما پتانسیل‌های بالا و شناخته شده‌ای دارد که از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌توان خدمات و تولیدات درمانی بزرگی برای 250  میلیون جمعیت اطراف کشور داشت و حتی می‌توان در این راستا از پزشکان و متخصصان ایرانی که در خارج به سر می‌برند، استفاده کرد. همچنین در صنایعی مانند برق با وجود نیاز بسیاری از کشور‌ها به خدمات برق رسانی و تولید برق، کشور ما با تامین مالی مورد نیاز این صنعت از سوی سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند صادر‌کننده برق به دنیا باشد. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی همچنین در صنایع بالادستی و پایین دستی به طبع منجر به هدایت هزینه خرد و نوپا به سمت بخش‌های اساسی و اصلی کشور می‌شود و بار مالی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را کاهش می‌دهد.

محمد قلی یوسفی، استاد دانشگاه:
ورود سرمایه ریسک پذیر به صنعت
بیش از 40 سال از قدمت صنایع کشور ما می‌گذرد؛ ازاینرو صنایع کشور عمدتا مستهلک و فرسوده هستند و با وجود تکنولوژی‌های قدیمی خود قادر به تولید مناسب و بهینه نیستند. به همین دلیل تولید آنها در بسیاری از مواقع همراه است با هزینه‌های بالا و اضافی. ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع قدیمی هستند و توان تولید رقابتی ندارند، به همین دلیل اساسی‌ترین نیاز صنایع کشور در حال حاضر سرمایه ریسک پذیر و ورود دانش و تکنولوژی است. ما نیازمند بازسازی تکنولوژی‌های قدیمی هستیم. گرچه کشوری هستیم که از نظر سرمایه در موقعیت مطلوبی قرار داریم و کشور ثروتمندی به شمار می‌رویم اما متاسفانه این سرمایه‌ها به سمت دلالی، مسکن و واسطه‌گری‌های مالی رفته است. ازاینرو سرمایه‌گذاری خارجی برای تامین مالی کارخانه‌ها و تامین تجهیزات آنها برای کاهش هزینه‌های آنها یک ضرورت است تا بدین وسیله دست واسطه‌ها از اقتصاد کشور کوتاه شود و هزینه‌های واردات کاهش پیدا کند و از سوی دیگر بهره وری تولید بالا رفته و تولید کشور آماده ورود به بازار جهانی باشد. مهم‌ترین مزیت سرمایه‌گذاری خارجی را در سه موضوع می‌توان خلاصه کرد: بازار یابی، انتقال تکنولوژی و ورود سرمایه ریسک پذیر به کشور.

منبع روزنامه کسب وکار

 


نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی