به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

اظهارات ابتکار درباره بحران گرد و خاک

 

به گزارش فارس، معصومه ابتکاربا بیان اینکه گرد و خاک دیروز بر اثر فعالیت 3 کانون در این کشورها بود افزود: خاک امروز نیز بر اثر فعالیت 2 کانون گرد و خاک در کشور عراق و سوریه بوده است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: این شرایط به‌دلیل اوضاع خاص این دو کشور بر اثر خشکسالی و بحران‌های داخلی کشور به‌وجود آمده است که ناامنی‌های موجود در این مناطق باعث عدم مدیریت در این امر و باعث وارد شدن آسیب به محیط‌زیست ایران شد.

ابتکار با بیان اینکه رفع مشکلات گرد و خاک باید به‌صورت دوجانبه بین ایران و عراق حل شود تصریح کرد: به‌دلیل شرایط موجود در کشور عراق این مساله پیش نرفت و مشکلات از سمت این کشور به ایران ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته برای کاشت نهال اقداماتی انجام شد و در داخل کشور این کار صورت گرفت ولی کشور عراق آمادگی انجام این کار را نداشته و موضوع رها شد.

ابتکار با اشاره به مطرح شدن موضوع ریزگردها در سازمان ملل و مامور شدن رئیس آن برای پیگیری این امر گفت: امروز مشکل گرد و خاک تنها به ایران و کشورهای منطقه مربوط نمی‌شود، بلکه در سطح بین‌الملل و در کشورهای کره، چین و ژاپن نیز این مساله وجود دارد و بان کی‌مون تکلیف شد تا این موضوع را بررسی کند.

رئیس سازمان محیط‌زیست کشور خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با حضور روسای محیط‌زیست کشورها در سازمان ملل انجام شد یک قطعنامه صادر و برنامه‌ریزی شد تا کشورها برای رفع کامل آن اقدامات لازم را انجام دهند.

ابتکار با اشاره به انجام بررسی‌های لازم برای راه‌اندازی صندوق تامین منابع مالی برای رفع این بحران در کشورها عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با پیگیری‌ها و فشارهای خود در سطح بین‌الملل به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

*با آبگیری هورالعظیم منشا داخلی گرد و خاک بر طرف شد

وی با اشاره به اینکه با آبگیری تقریبا 60 درصد از تالاب هورالعظیم تقریبا منشا داخلی گرد و خاک از بین رفت گفت: با اجری این طرح در اواخر سال 92 و اقدام برای باز کردن دریچه‌ها و وارد شدن آب به این تالاب، پنجمین حوضچه تالاب نیز پر آب شد.

ابتکار با بیان اینکه هم اینک وضعیت تالاب هورالعظیم دیگر مثل گذشته نیست و بهبود یافته است اضافه کرد: هورالعظیم اینک دیگر به‌عنوان یک منشا گرد و خاک در کشور به‌حساب نمی‌آید و اگر آبگیری نشده بود حال در این گرد و خاک وضعیت خوزستان وخیم‌تر از وضعیت فعلی بود.

وی در پایان گفت: برای رفع کامل این مشکل در کشور سازمان جنگل‌ها اقدامات زیادی را برای کاشت نهال انجام داد، این طرح‌ها ادامه‌دار خواهد بود و با توجه به شناسایی کانون‌های داخلی برای رفع کامل آنها اقدامات صورت خواهد گرفت.


نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی