به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

جاذبه های ناشناخته برای گردشگران خارجی/سرزمین تاریخی لرستان با هزاران اثر باستانی و طبیعی، آبشارهای خروشان و کوههای سربه فلک کشیده یکی از مهم ترین مناطق باستانی ایران برشمرده می شود

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی به نقل ازخبرنگار ایرنا، آثار و بناهای باستانی و تاریخی کشف شده در این استان متعلق به سه دوره پیش از تاریخ ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی هستند.
برخی از این آثار مانند نقوش و کنده کاری های داخل غارها و اشیا مفرغی و سفالینه ها، دارای قدمتی بیش از 40 هزار سال هستند که حکایت از تاریخ 40 هزار ساله زیست در این دیار دارد.
بیش از 250 غار مسکونی و پناهگاه صخره ای نظیر غارهای پاسنگر گنجی قمری، یافته ، غار کوگان ، گر ارجنه و غار شگفت انگیز کلماکره در نقاط مختلف لرستان، جلوه ای خاص و دیدنی به این دیار بخشیده است.
پنج هزار اثر باستانی منحصر به فرد و سه هزار و 200 اثر باستانی ثبت شده در فهرست آثار ملی نیز بخشی از تاریخ و فرهنگ کهن لرستان می باشد که هر گردشگر خارجی و داخلی را به خود جذب می کند.
غارهای منقوش پیش از تاریخ مانند غار هومیان یک ، هومیان دو، میرملاس کوهدشت و دوشه بخش چگنی خرم آباد از دیگر جاذبه های منحصربفرد این دیار هستند.
بناهای تاریخی شگفت انگیز این استان همچون قلعه فلک الافلاک، پل شکسته، گرداب سنگی، سنگ نبشته و مناره آجری از دیگر بناهای تاریخی هستند که در خرم آباد مرکز استان لرستان از عهد ساسانی و پیش از آن در این سرزمین همچون گوهری گرانبها زینت بخش چشمان رهگذران و مردم علاقه مند به تاریخ ایران زمین شده اند.
لرستان با داشتن آب و هوایی متنوع و چهار فصل دارای طبیعتی بسیار زیباست که بهره مندی از آبشارهای بکر و چشم نواز، بخشی از زیبایی های خدادادی دیار لرستان است که در دل کوههای سر به فلک کشیده استان، خودنمایی می کنند.
آبشارهای زیبایی همچون نوژیان، بیشه، وارک، شوی، آب سفید، چکان، سرکانه و افرینه تنها نمونه هایی از این ظرفیت خدادادی هستند که منظره زیبا و چشم نوازی را به خود اختصاص داده اندو جلوه های بی نظیر طبیعی را به گردشگران این سرزمین نمایش می دهند.

**قلعه 'فلک الافلاک' خرم آباد اثری منحصر به فرد است
قلعه تاریخی فلک الافلاک همچون نگینی دراین استان با تاریخی از عهد باستان بر روی تپه ای صخره ای در کنار رودخانه ای خروشان می درخشد.
این بنای تاریخی که با نام قلعه دوازده برجی نیز معروف است بر فراز تپه ای مشرف به شهرخرم آباد واقع شده و چشم هر گردشگر و بیننده ای را به خود جلب می کند.
این بنا براساس شواهد تاریخی مربوط به دوره ساسانیان است که در شهری بنام شاپور خواست در منطقه کنونی خرم آباد و در سده هفتم هجری بنا شده است.
بر همین اساس قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپوری در دوره ساسانی کاربرد حکومتی و نظامی داشته و از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر فعلی خرم آباد، قلعه بنام فلک الافلاک نامگذاری شده است.
قلعه فلک الافلاک با وسعت تقریبی پنج هزار و 300 متر مربع شامل هشت برج، دو صحن و 300 جان پناه است و ارتفاع بلندترین دیوار آن تا سطح تپه 23 متر است.

*** میرملاس غار باستانی 12 هزار ساله لرستان
یکی دیگر جاذبه های منحصربفرد تاریخی و گردشگری لرستان، غار باستانی و 12 هزار ساله ' میرملاس' کوهدشت است که نقاشی های موجود در این غار به گفته کارشناسان و متخصصان باستان شناسی در ردیف آثار موجود در غارهای کرکس و لاسکو فرانسه قرار دارد و نماد یکی از کهن ترین آثار و نشانه های زندگی انسان اولیه در کره خاکی است.
این سکونت گاه باستانی در حقیقت به عنوان آیینه ای از زندگی انسان های اولیه و خلق و خوی آنهاست و نقوش صخره ای میرملاس از جمله آثار بی نظیر موجود در کشور است که نشان از دیرینگی و قدمت چندین هزار ساله این دیار دارد.
غار میرملاس در کوه سرسرخین در فاصله 15 کیلومتری شهر کوهدشت واقع شده، این غار که به مرور زمان دستخوش تغییرات طبیعی شده ، مملو از نقوشی است که در دو طرف غار و بروی دیوارسایبان حک شده است.
براساس بررسی های باستان شناسان این آثار مربوط به 12 هزار سال پیش است که از سوی انسان های اولیه به تصویر کشیده شده هرچند که به دلیل کم توجهی در نگهداری و قرار گرفتن در معرض عوامل طبیعی و انسانی، تاحدودی از بین رفته است.

**غار کوگان نمونه ای دیدنی از معماری صخره ای در لرستان
غار منحصر به فرد 'کوگان' یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دوران مربوط به اشکانی (پارتی) در دل کوهستان های این استان به وجود آمده است که مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در آن به حدود 281 متر مربع می رسد.
این غار دژ مانند که تمام آن با حجاری های طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه هایی که در اطراف آن به دست آمده به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دایمی مورد استفاده قرار گرفته است.
غار کوگان در 45کیلومتری خرم آباد مرکز استان لرستان قرار دارد.

**آبشار نوژیان یکی ازمرتفع ترین آبشارهای ایران
این آبشار در 51 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد در بخش پاپی به ارتفاع 95 متر و عرض تاج پنج متر است.
آبشار نوژیان چهل و ششممین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد که در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است.
مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار و برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند.
دسترسی به این آبشار ازطریق مسیر الیگودرز به شول آباد امکان پذیر است که بهترین راه رسیدن به آبشار چکان از طریق جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهارکار است و راه دیگر که آسفالت است از طریق خرم آباد، سپیددشت، شول آباد می باشد.[

***دریاچه گهر نگینی درخشنده در زاگرس
دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه های ایران زمین در شهرستان دورود واقع شده است که در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع 2350 متر از سطح دریا واقع شده است .
عمق تقریبی گهربزرگ حدود 30 متر و 100 هکتار مساحت دارد.
این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن جاده چندان مناسب تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

***تونل برفی ازنا
تونل برفی به صورت طبیعی در برف و یخ های دامنه زیبا و سربه فلک کشیده اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است که طول این تونل بیش از 800 متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین 2/5 تا 3 متر می باشد.
این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است.
دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می آید.

**سفیدکوه لرستان؛ تنوع کم نظیر گونه های جانوری و آبشارهای فصلی
منطقه حفاظت شده سفیدکوه با مساحت 69 هزار 500 هکتار واقع در شهرستان خرم آباد در استان لرستان در بین عرض های جغرافیایی 33 درجه و 29 دقیقه و طول جغرافیایی 33 درجه و 19 دقیقه در ناحیه ای کوهستانی با تنوع زیستی بالا، چشم اندازهای زیبایی از جنگل و مراتع کوهستانی ورودهای پر آب در سلسله جبال زاگرس واقع شده است.
در سال 1347 منطقه سفیدکوه به عنوان منطقه شکارممنوع تحت حفاظت قرار گرفت و سپس طی مصوبه شماره 124 شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) در سال 1369 به عنوان منطقه حفاظت شده سفیدکوه به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
از میوه های بهاره سفیدکوه می توان به چاقله بادام و پسته وحشی بانام محلی (قلنگ) و آلوچه اشاره کرد، همچنین از گیاهان دارویی بهاره می توان سرخ پا، پونه وحشی، انشک، گل پر، چای کوهی بانام محلی (گل کنه)، آویشن بانام محلی (ازگو)، بومادران بانام محلی (برنج داس) گل ختمی بانام محلی (هیرو) موسیر بانام محلی (ذیل) و ملیم اشاره کرد.
سفیدکوه لرستان با داشتن 138 گونه جانوری یکی از زیستگاه های با ارزش جانوری غرب ایران محسوب می شود و با تنوع 272 گونه گیاهی یکی از مکان های غنی کشور ازنظر پوشش جنگلی و گیاهی است.

***غار وقت و ساعت، پدیده نادر طبیعت
غار وقت و ساعت یکی از پدیده های شگفت انگیز طبیعت است که در 20 کیلومتری جنوب شهر دورود و محدوده ایستگاه راه آهن چم چید قرار دارد.
این غار در نزدیکی دره ای زیبا به نام دره نگار که از آب رودخانه گهر سرچشمه می گیرد و فضای آن از کانی های آهکی به عرض 7 متر، طول 20 متر و ارتفاع 8 متر تشکیل شده است.
آب چشمه وقت و ساعت در حدود یک ساعت قطع و وصل می شود، به گونه ای که پس از یک ساعت قطع آب دوباره از درون چشمه به آهستگی جریان می یابد و چشمه به اوج آبدهی می رسد، سپس میزان آب دهی کم شده و بار دیگر کاملاً قطع می شود.

*** شیرز؛ آبشاری بکر در کوه کاکیزه کوهدشت
دره حیرت انگیز شیرز با جاذبه های گردشگری بکر و شگفت انگیز، چشمه ها، آبشارها و درختان وحشی پر میوه اش در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولاد قباد شهرستان کوهدشت قرار دارد که دارای طبیعتی زیبا، چشمه های جاری با آب فراوان، صخره های تندوتیز و میوه های وحشی فراوان است.
در این تنگه شگفت انگیز درخت های کوهی میوه از جمله انگور، انجیر و گلابی وجود دارد، مجسمه ها و آثار تاریخی منحصربه فردی در غارهای این تنگه کشف شده است که نشان از تاریخ کهن این دیار دارد.
آب وهوای سرد و کوهستانی این منطقه پوشش گیاهی و جنگلی بکری به وجود آورده و از پوشش جانوری خوبی برخوردار است که عظمت طبیعت را می توان در دل این تنگه دید و با تمام وجود به آرامشی عجیب رسید.
کوه ها، صخره های منحصربه فرد، پوشش گیاهی و جنگلی زیبا، طبیعت دل انگیز و آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می آید زیبایی خاصی به این دره تنگ و صخره ای بخشیده است.

**آبشار بیشه، یکی دیگر از زیباترین آبشارهای کشور است
در حال حاضر بیش از 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در مسیر رودخانه های این استان قرار گرفته اند که یکی از این آبشارهای بسیار زیبا ودیدنی آبشار بیشه است.
این آبشار در بخش پاپی از توابع خرم آباد واقع شده و آب و هوای مناسب و سرسبزی اطراف آبشار و چشم انداز کوههای اطراف سالیانه پذیرای مهمانان و مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور است.
فاصله این آبشار تا شهرستان دورود که یکی از مسیرهای ارتباطی آن است 30 کیلومتر است و امکان برقراری ارتباط در این مسیر فقط از طریق راه آهن میسر است و راه ارتباطی آن با خرم آباد از طریق ایستگاه سپید می باشد که ارتفاع آبشار بیشه 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است.
این آبشار در موقعیت عمومی استان، در منطقه‎ای کوهستانی و دامنه‎های رشته کوه زاگرس قرار گرفته است، در شرق آبشار تپه‎های کلاه کوه و در شمال کوه ازگن، به آن مشرف هستند.
همجواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم انداز ایستگاه راه آهن بیشه و از طرفی هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه های بلند و دلنشین، بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.
مسیر دسترسی به آبشار بیشه از طریق راه آسفالته از خرم آباد به طول 65 کیلومتر واز کنار ایستگاه قطار می گذرد که برای رسیدن به آن باید مقداری پیاده روی کرد تا به آبشار رسید.
در پائین ایستگاه و در دل درختان بلند جویبارهای صاف و زلال، اقامتگاه های چوبی و زیبائی در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

***تالاب های لرستان
تالابهای 11 گانه شهرستان پلدختر از جمله دیگر جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می بخشند و علاوه بر این، تالابها مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان ، آبزیان و پرندگان بومی ومهاجر می باشد.
در این میان هفت تالاب در منطقه آهکی در شرق رودخانه کشکان کبیر کوه قرار دارند و همچنین تالاب بیشه دالان در جنوب شهرستان بروجرد وتالاب سیلاخور در شمال غربی شهرستان دورود قرار دارد.
تالابهای تکانه، بلمک، لفانه، پیکه و تالاب کبور از جمله تالابهی فصلی و دائمی لرستان هستند که هر ساله با وجود پرندگان و آبزیان در منطقه، حیات وحشی زیبا و دل انگیز را به تصویر می کشند.

***گلدشت، دشت سیب های سرخ بروجرد
مسافران و گردشگرانی که با عبور از بروجرد به سمت دیگر شهرهای کشور به ویژه جنوب می روند بدون شک توقفی کوتاه در مناظر بکر و تفرجگا ه های این شهرستان دارند و با رفتن به دامان طبیعت دل انگیز این منطقه، خاطرات خوشی را ره آورد سفر خود می کنند.
بروجرد دارای مناطق دیدنی و خوش آب و هوای زیادی است که در همه ایام سال طرفداران زیادی از این مناطق دیدن می کنند و از آب و هوای آن لذت می‎برند.
در میان مناطق خوش آب و هوای بروجرد، گلدشت از مناطقی است که در شمال غربی بروجرد واقع شده که به صورت یک تنگه از روستای کپرکه آغاز شده و تا تپه چغا ادامه دارد.

** بازدید بیش از 6 میلیون گردشگراز جاذبه های گردشگری لرستان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان می گوید: مناظر طبیعی ، تاریخی و مذهبی لرستان آغوش پذیرایی را به روی بادیدکنندگان و گردشگران خارجی و داخلی گشوده است.
مهدی بهاروند افزود: لرستان دنیایی متفاوت از جاذبه های گردشگری در ایران زمین به شمار می رود که آب هوایی چهار فصل پتانسیل های غنی گردشگری دارد.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 6 میلیون و 955 هزار و 712 نفر از جاذبه های گردشگری لرستان بازدید کرده است.
وی بیان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون 488 گردشگر خارجی و 45 هزار و256 گردشگر داخلی در این استان اقامت داشته است.

***تراز گردشگری در لرستان منفی است
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت :در حال حاضر تراز گردشگری در لرستان منفی است و آمارخروج گردشگر از استان بیش از ورود گردشگر است.
بهاروند افزود :با توجه به اینکه دربرنامه پنجم توسعه در آمدزایی گردشگری باید پنج برابر دوره های قبل باشد برنحوه عملکرد تورهای گردشگری به ویژه در راستای ورود گردشگر به استان بسیار توجه می شود.
وی اظهار کرد : متاسفانه کارگزار تورگردانی از پیش تعیین شده است و و معمولا تورهای گردشگران خارجی در شهرهای بزرگ انجام می شود و کمتر به دیگر استان ها توجه می شود.
وی ادامه داد :در حال حاضر یک مجوز دفتر خدمات مسافربری در زمینه تورهای ورودی در این استان صادر شده است.
وی بیان کرد : بیشترین گردشگران خارجی به لرستان از کشورهای آلمان ،فرانسه ،حوزه خلیج فارس هستند.
به گفته بهاروند در حال حاضر راه اندازی دفاتر گردشگری جهت جذب گردشگر درسطح استان بیش از هر عاملی در در آمدزایی گردشگری تاثیر گذار است.

** 33 هتل و مرکز اقامتی در لرستان وجود دارد
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: در حال حاضر 33 هتل و مرکزاقامتی با ظرفیت یک هزار و 400 تخت در سطح این استان وجود دارد.
وی افزود: همچنین احداث 52 طرح اقامتی ،پذیرایی و خدماتی رفاهی بین راهی در سطح استان در دست اقدام است.
وی بیان کرد: از این مجموع 15 طرح در اولویت قرار دارد که با بهره برداری از این طرح ها 500 تخت به ظرفیت اقامتی استان افزوده می شود.

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی