به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

دکتربیرانوندی: آمار اتباع بی‌سواد خارجی تنزل رتبه ایران در توسعه آموزشی را به دنبال دارد

 

دکتربیرانوندی:آمار اتباع بی‌سواد خارجی تنزل رتبه ایران در توسعه آموزشی را به دنبال دارد

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه ۴۰۰ هزار نفر از بی‌سوادان مطلق کشور اتباع خارجی هستند، گفت: وجود این افراد باعث تنزل رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دکترمحمد بیرانوندی،رییس کمیته اموزش وپرورش کمیسیون آموزش وتحقیقات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بی‌سواد مطلق در کشور، گفت: یکی از شاخص‌های سند تحول، پوشش تحصیلی در کشور است؛ در جوامع بین‌المللی نیز این موضوع یکی از مهم‌ترین مسائل است بنابراین از نظر معیار کشوری و جهانی و منطقه‌ای پوشش تحصیلی یکی از شاخص‌های پیشرفت یک کشور در نظر گرفته می‌شود.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه برای سوادآموزی تمام مردم در کشور اقدامات مناسبی انجام شده است اما هنوز بستر مناسب برای ارتقاء پوشش تحصیلی ایجاد نگردیده است.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار نفر از بی‌سوادان مطلق اتباع خارجی هستند، بیان کرد: وجود این افراد باعث تنزل رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی است؛ حل مشکل بی‌سوادان کشور یکی از موضوعاتی است که باید با فوریت حل شود تا بتوان از یک سو تعداد اتباع خارجی بی‌سواد ساکن در ایران و از سوی دیگر جمعیت بی‌سواد ایرانی را کاهش داد.

بیرانوندی با بیان اینکه باید به صورت اورژانسی تدبیری اندیشیده شود تا بتوان آمار بی‌سوادی کشور را کاهش داد، اظهار کرد: برخی از بی‌سوادان کشور عزمی برای تحصیل ندارند و برخی دیگر شرایط تحصیل را ندارند؛ برای افرادی که عزم لازم وجود ندارند باید مشوق‌هایی در نظر گرفته شود و برای گروه دیگر نیز شرایط تسهیل شود.

وی با بیان اینکه تحصیل باید اجباری شود، تاکید کرد: بسیاری از این اتباع خارجی نیز شرایط تحصیل ندارند باید با در نظر گرفتن تسهیلات خاص زمینه تحصیل این افراد فراهم شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به لزوم ایجاد شرایط و زیرساخت‌های لازم برای کاهش آمار بی‌سوادان مطلق در کشور، افزود: در صورتی که از بین بردن بی‌سوادی یکی از اولویت‌های کشور باشد می‌توان با استفاده از ظرفیت‌ها زیرساخت‌ها و بستر مناسبی برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در کشور ایجاد کرد./

پایان پیام

 


نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی