به پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی نماینده مردم شریف خرم اباد وچگنی در مجلس شورای اسلامی خوش امدید.

نطق پیش از دستور نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی:نطق«آزادی»،«صلح» و «عدالت

   

نطق پیش از دستور نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی، دکتر محمد بیرانوندی، که چهارشنبه 14 مهرماه در پارلمان جاری شد اگرچه متناسب با زمان تعیین شده برای نطق‌های پیش از دستور، نطقی کوتاه بود اما گویا و سرشار بود از مبانی اصلاح‌طلبی، توسعه‌ی سیاسی، آزادی، صلح و عدالت اجتماعی.

 

 به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد بیرانوندی  به نقل ازهفته نامه سیمره، چهارشنبه‌ی 14 مهرماه پارلمان را به چهارشنبه‌ی مطالبات سیاسی و اقتصادی لرستان تبدیل کرد. او  پنجم اکتبر را که روز جهانی معلم است و سازمان یونسکو این روز را نام‌گذاری کرده‌است با نگاهی مبتنی بر شهروندی جهانی به همه‌ی معلمان چه ایرانی و چه غیرایرانی، شادباش گفت و نگرش نوع‌دوستانه‌‌ي جهان‌گرایانه را نشان داد 
بیرانوندی وقتی تأکید کرد جهان و جهانیان بیش از آنکه به جنگ و ستیز نیازمند باشند به گفت‌وگوی بین فرهنگ و تمدن‌ها نیازمند هستند بی‌درنگ مخاطب را به یاد دوران دولت اصلاحات انداخت و به یاد شعار گفت‌وگوی تمدن‌ها که دولت اصلاحات سر داد و در سال 2001 میلادی سازمان ملل متحد شعار سرداده‌ی دولت ایران را به رسمیت شناخت. 

بیرانوندی همگان را به رعایت آزادی بیان و آزادی قلم دعوت کرد و  از این سخن گفت که سرور و سالار شهیدان به ما آموخته است ادب، منطق و شجاعت را. 

نماینده‌ی مردم خرم‌آباد از اصل تساهل و تسامح دفاع کرد و خواستار شد زندگی اجتماعی و سیاسی همراه شود با اندکی مهربان‌تر رفتارکردن نسبت به هم‌دیگر. 

وی از محرومیت تاریخی لرستان انتقاد کرد و آنرا حاصل کم‌توجهی مسئولان کلان دانست. 

از اصل عدالت در توزیع منابع ملی دفاع کرد و خواستار این شد که لرستان به رونق فعالیت دهه‌های پیش صنایعی که تعطیل شده‌اند دوباره بازگردد؛ چراکه همین صنایع باقی مانده از دوران پیش از انقلاب نیز به شخصیت‌های حقوقی و حقیقی نابودگر واگذار شدند. 

دمیدن بر ساز تفرقه را دکتر محمد بیرانوندی طرد کرد و دعوت کرد همگان را به اینکه در کنار همگرایی و دگرگونی و تنوع دیدگا‌ه‌های سیاسی، مدافع اقتدار جمهوری اسلامی، تمامیت ارضی کشور و منافع ملی باشند. این گفته‌ي دکتر بیرانوندی، همان قاعده‌ی دموکراتیک «وحدت در عین کثرت» است. 

نماینده خرم‌آباد و چگنی که رویکرد تنش‌زدایی به روابط بین‌الملل و سیاست خارجی دارد «برجام» را محصول ادب، منطق و شجاعت دولت جمهوری اسلامی دانست. 

تبعیض که نقطه‌ی مقابل عدالت است در گفتار دکتر بیرانوندی چنین وضعیت نامناسب محرومیت لرستان را ترسیم کرد که مردم استان گرفتار فقر، تنگدستی و محرومیت هستند و بی‌کاری و فقر جوانان این دیار بیش از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است. 

نماینده‌ی اصلاح‌طلب تأکید کرد برای برون رفت از محرومیت لرستان باید:

تلاش جهادی دولت افزون شود و نگاه در توزیع منابع ملی عادلانه؛ 

بیرانوندی نیاز جوانان را نه صفت‌هایی چون سلحشوری بلکه کار دانست و توضیح داد به دولتمردان و نمایندگان و ملت که روزگاری که دولت مسئول سرمایه‌گذاری بود جوانان لرستان به دفاع از کیان برخاستند و حالا نیازمند دست یاری وزیران هستند تا دوباره رونق اقتصادی از دست رفته به لرستان بازگردد. 

او به یکی از مطالبات جدی در بخش کشاورزی استان لرستان اشاره کرد حول اینکه وقتی لرستان از قطب‌های کشاورزی است چرا کمتر از میانگین کشور، زمین‌های کشاورزی‌اش آبی است؟  و نیز چرا ساخت نیروگاه خرم‌آباد ده سال به درازا کشیده است؟ و هنوز به بهره‌برداری نرسیده . 

نطق دکتر بیرانوندی از اصولی دفاع کرد:

توسعه‌ی سیاسی حول تقویت آزادی به‌ویژه آزادی بیان و قلم؛ 

اصل تسامح و تساهل سیاسی که  تکثرگرایی سیاسی را تقویت می‌کند و خود فرهنگ سیاسی دموکراتیک را ترویج؛ 

اصل شهروندی به جای گفتمان «خودی» و «غیرخودی»؛ دکتر بیرانوندی پنجم اکتبر، روز جهانی معلم را به همه‌ی معلمان جهان شادباش گفت. 

سیاست خارجی تنش‌زدا به‌جای سیاست خارجی تنش‌زا؛ در این رویکرد، اصل همزیستی مسالمت‌آمیز در محیط روابط بین‌الملل جایگزین تقابل و تهاجم می‌شود؛ صلح با همزیستی مسالمت‌آمیز، پایدار می‌ماند 

اصل عدالت و مبارزه با تبعیض؛ عدالت اجتماعی و اقتصادی می‌طلبد منابع ملی در بین استان‌های کشور به‌صورت عادلانه توزیع شوند که اگر چنین شود توسعه‌ی اقتصادی استان‌های محرومی چون لرستان رقم می‌خورد؛ 

اگر عدالت نهادینه شود خود به خود فقر و تنگدستی هم سر نزولی به خویش می‌گیرد. «عدالت»، «آزادی» و «صلح»، روز چهارشنبه، پنجم اکتبر و در روز جهانی معلم از زبان نماینده‌ي خرم‌آباد و چگنی که خود معلم است در صحن مجلس جاری شد...

به قلم شهرام شرفی-  هفته نامه سیمره


نظرات کاربران

نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی